Вітчизняна селекція та іноземна: фактори природного відбору

   За даними експертів Інституту аграрної економіки для того , щоб засіяти усі оброблювані площі в Україні, щорічно потрібно, в середньомубіля 3-х млн. тонн високоякісного насіння різноманітних сортів тільки зернових культур.такий ринок не може не зацікавити міжнародні компанії з виробництва насіння, чим вони і користуються, використовуючи засновані на Україні в різних регіонах насіннєві заводи. Аналізуючи статистичні дані, необхідно відмітити, що деякі українські аграрії готіві закупати імпортний насіннєвий матеріал.
   Зайняття Україною основних позицій серед ведучих виробників зернових та масляних культур, експортна орієнтація крупних виробників, вимоги міжнародного ринку до якості та рентабельності та визначили зацікавленість до продуктивних гібридів, які можуть забезпечити суттєвий ріст врожайності. Вітчизняна селекція, на жаль, за відсутності відповідних лабораторій для проведення біотехнологічних випробуваньта розвитку генної інженерії, відсутність належного контролю на в′їзним ГМО насінням. Проте , в цьому полягає позитив, адже вітчизняні сорти насіння не містять ГМО і конкуркнтноспроможні на світовому ринку насіння. Зокрема це стосується насіння таких культур як соя, кукурудза, соняшник.Проте деяка частка насіння закуповується за кордоном, особливо це стосується такої культури, як кукурудза.
   Проте, деякі іноземні насіннєві компанії висівають свій насіннєвий матеріал на Україні, що дає при проведенні усіх агротехнічних прийомів і сааме важливе- при правильному запиленні правильний гібрид який буде нести певну частину пам′яті про грунтово –кліматичні особливості, що буде грати позитивну роль у впровадженні такого насіння для виробництва сільськогосподарських культур на Україні.
   Важливо зазначити, що деякі аграрії, які хотіли мінімізувати витрати на посівний матеріал та закуповували неякісне насіння, що призвело, в деякій мірі, до втрати валового виробництва. Варто зазначити, що доля насіння в структурі матеріальних витрат зросла з 25% до 35-45% , взалежності від сільськогосподарської культури. Ціна на посівний матеріал заставляє з особливою увагою відноситись до відбору насіння, пильного дотримання технології вирощування сільськогосподарської культури, вчасного підживлення, обробітку засобами захисту рослин, якістю контролю за усіма технологічними процесами.
   Враховуючи вищезазначене, насінництво має стати одним з самих перспективних напрямків сільського господарства України,при вкладенні в галузь відповідних інвестицій можливо забезпечити внутрішню потребу в якісному насіннітак і реалізувати експортний потенціал країни внесши певні зміни до законодавчої бази.

За матеріалами виступів президента НААН Ярослава Гадзало та керівника Научно-дослідницького інституту сої Валерия Хаджиматова